h

Kamer- of raadsverkiezingen?

24 november 2006

Kamer- of raadsverkiezingen?

Grote verschillen ook in Weert tussen de verkiezingsuitslag woensdag bij de Tweede Kamerverkiezingen en de gemeenteraadsverkiezingen van afgelopen maart.

Een vergelijking trekken tussen de twee is moeilijk. Trends komenduidelijk naar voren (zoals een groeiende SP), maar het grote verschil zijn de lokale partijen. Toch een vergelijking.

Hoe zou de zetelverdeling in de Weerter raad er uit hebben gezien als er woensdag raadsverkiezingen gehouden zouden zijn?

In de eerste plaats de lokale partij(en). Gemakshalve is er van uitgegaan dat die stabiel zouden zijn gebleven. Dat betekend dat Weert Lokaal haar zes zetels behoudt. De overige 23 zetels kunnen herverdeeld worden.

Na eenberekening levert dat de volgende verdeling op:

Partij verk. maart '06 verk. nov '06
CDA 7 7
PvdA 7 4
VVD 5 4
SP 3 5
D'66 1 0
PVV (Wilders) - 2
GroenLinks - 1

De SP wint dus twee zetels en wordt in zetelaantal de derde partij van Weert, na het CDA en Weert Lokaal. Dat CDA blijft stabiel op 7 zetels. De PvdA verliest fors en moet drie zetels inleveren, ook de VVD raakt er één kwijt. D66 verdwijnt geheel.

Partijen die nu niet vertegenwoordigd zijn maar evengoed zetels zouden halen zijn GroenLinks en de Partij voor de Vrijheid van Geert Wilders.

U bent hier